gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});ga('set', 'userId', 'USER_ID'); Skip to main content

Czym jest branding?

Marketing wbrew temu, jak jest niekiedy postrzegany, to nie tylko sprzedaż. To wszystkie procesy, które składają się na powstanie nowego produktu, wprowadzenie go na rynek, jego rozwój i sposób reklamowania. Z marketingiem nierozerwalnie wiąże się branding.

Na początek zacznijmy od samego pojęcia „brand”, które tłumaczy się jako markę, produkt albo usługę. Niektóre marki wyrobiły sobie taką widoczność na rynku, że są łatwo rozpoznawalne i bardzo charakterystyczne. Dobra marka niesie wartość dla klienta, stanowi odpowiedź na jego potrzebę/problem, z którym się boryka. Niektóre marki budzą również emocje. Wszystko to sprawia, że już samo logo przywodzi nam na myśl określone skojarzenia.

Z kolei branding to proces budowania świadomości marki wśród konsumentów. Budowanie widoczności powinno być konsekwentne oraz spójne i zaczyna się już na etapie wybrania nazwy oraz stworzenia logotypu dla naszej firmy/produktu. Kolejne kroki to chwytliwe hasło reklamowe oraz strona internetowa. Każdy z tych składników wpływa na rozpoznawalność marki oraz związane z nią skojarzenia.

Dobrze przeprowadzony proces brandingu przekłada się na sprzedaż produktu. Klienci podejmują bowiem decyzje zakupowe nie tylko w oparciu o głębokie analizy czy przemyślenia, ale i emocje. Dlatego tak ważne jest tworzenie spójnego przekazu, który pozwoli trafić do grupy docelowej. W ten sposób budujemy zaufanie klientów oraz zyskujemy ich lojalność. A to sprawia, że gdy dokonują oni decyzji zakupowych, wybierają nasz produkt.

Proces tworzenia marki

Budowanie świadomości marki jest procesem długotrwałym. Powinniśmy zacząć go od zadania sobie kilku pytań. Pośród nich muszą znaleźć się te związane z celem powstania naszego produktu, jego odbiorcami, cechami i tym, jakie może budzić emocje. Powinniśmy zastanowić się również nad wartościami dla naszej marki. W ten sposób budujemy strategię marki, która wyznacza jej kurs. Jest to dokument, który definiuje markę. Warto zadbać o jego posiadanie już na początku tworzenia firmy, kiedy wymyślamy nazwę, oraz tzw. claim, czyli slogan i logo. To te elementy będą najczęstszym punktem styku z naszą marką.

Kolejny krok to stworzenie systemu identyfikacji wizualnej, a więc projektu wizytówek, papieru firmowego czy prezentacji. W ten sposób powstanie tzw. brand book, który zbiera efekty procesu. Elementem tworzenia brandingu jest również sposób mówienia o marce, a więc treści zawarte na stronie internetowej i tworzenie historii o marce, czyli storytelling. Znaczenie mają nawet treści, które znajdą się na ulotkach, w naszych mailingach czy mediach społecznościowych.

Stworzenie spójnej marki, która wyróżnia się na rynku, sprawia, że łatwiej nam konkurować z innymi. Zwiększa też wartość naszej marki. Jednak samo stworzenie wizerunku, to dopiero początek. Kolejny krok to podjęcie odpowiednich działań, które ją umocnią.

Podsumowując. Branding to budowanie świadomości marki oraz to, w jaki sposób klienci ją postrzegają. Dzięki świadomości tego, jakie elementy składają się na branding, możemy świadomie kreować wizerunek marki i sposób jej postrzegania.