gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});ga('set', 'userId', 'USER_ID'); Skip to main content

Jak zrobić dobrą prezentację biznesową?

Prezentacja to nieodłączny element spotkań biznesowych. Jeśli zrobimy ją dobrze, pomoże nam w odniesieniu sukcesu. O czym warto pamiętać, pracując nad dobrą prezentacją biznesową?

Są takie spotkania, w czasie których chłoniemy każde słowo i wychodzimy z nich z głową pełną wiedzy. Są jednak i takie, które powodują u nas odruch ziewania. Jeśli to my dokonujemy prezentacji, nie ulega wątpliwości, jaki efekt chcielibyśmy wywołać. Wystąpienie, którego elementem jest prezentacja, może przekonać potencjalnego kontrahenta do współpracy oraz przedstawić nas jako profesjonalistę. Dlatego warto nad nią popracować.

Zainteresowanie

Prezentacja powinna być ciekawa i zawierać w pigułce wszelkie informacje, które chcemy przekazać. Będzie dla nas sporym wsparciem w czasie wystąpienia. Pomoże też, gdy dopadnie nas stres. Przy czym dobra prezentacja nie powinna powielać tego, co mówimy, tylko podsumowywać najważniejsze informacje. W przeciwnym razie nasz odbiorca skupi się na treściach zawartych na slajdach zamiast na ustnym przekazie.

Krótkie treści

Czasami robimy błąd, bo chcemy przekazać jak najwięcej za pomocą prezentacji. Tworzymy długie zdania, tymczasem powinny być one krótkie i rzeczowe. Łatwiej nam się na takich skupić. Jeśli zdania są wielokrotnie złożone, wtedy szybciej się rozpraszamy. Mają one też mniejszy wpływ na odbiorców. W natłoku treści łatwo zagubić przekaz i to, co najważniejsze. Dlatego postawmy na pojedyncze zdania, które w przystępny sposób wyrażą nasze intencje.

Różnorodność 

Prezentacja ma przedstawić w sposób syntetyczny Twoje myśli. Dlatego postarajmy się, by nie była nudna. Sięgnijmy po multimedia, które zaangażują zmysły naszych uczestników. Mowa o grafice czy filmie. W internecie znajdziemy darmowe komponenty. Możemy także zlecić ich wykonanie grafikowi.

Umiar

Podążanie za trendami nie jest łatwe, a to dlatego, że często się zmieniają. Chcemy być nowocześni, ale możemy przesadzić. Prostota to kolejna rada, której powinniśmy się trzymać. Nie przesadzajmy z kolorami czy rodzajami fontów. Jeśli wybierzemy ich za dużo, zrobi się misz-masz, co obniży ogólne wrażenia związane z odbiorem naszej prezentacji. Taka prezentacja może wyglądać na dodatek mało profesjonalnie.

Porządek

Jeśli prezentacja jest długa, to dodanie spisu treści ułatwi poruszanie się po niej. Jeśli mamy firmowy szablon prezentacji, wykorzystajmy go. Możemy skorzystać też z szablonów dostępnych w programach. Zaleca się, by tworzyć prezentacje w proporcjach 16:9 i wyświetlać obraz na pełnym ekranie, by zapobiec ewentualnym rozpraszaczom. Zadbajmy o to, by prezentacja była spójna pod względem merytorycznym, jak również wizualnym.

Na koniec, pamiętajmy o zasadzie – mniej znaczy lepiej. Długa prezentacja wcale nie znaczy dobra prezentacja. Chodzi w końcu o jakość, a nie o długość. Powodzenia!